Mee ja karamelli trühvlid

Sel nädalal on mul mitmel korral jäänud autos sõites kõrvu natuke meeleheitlik reklaam, mis propageerib ajalehtede lugemist. Eks enamikul paberväljaannetel ole digiajastul raske. Mul isiklikult ei ole aga kombeks paberkujul ajalehti lugeda ja reklaam, mis rõhutab, kui hea on hommikukohvi kõrvale värsket lehte lugeda, jätab üsna külmaks.

Küll aga olen suuremat sorti raamatute, eriti kokaraamatute, ja ajakirjade, eriti toiduajakirjade, sõber. See avaldus eriti hästi kolimisel, mil abikaasa mitu päeva torises riiulitelt vastu vaatavate kokaraamatute üle – lõheraamat, koogiraamat, tordiraamat, šokolaadiraamat, veel üks šokolaadiraamat jne jne. Igapäevaselt ta ju seda riiulit ei vaata ja ei pane tähele, kui ma salaja mõne uue raamatu siia-sinna poetan (trikk seisneb selles, et mitte üle ühe raamatu korraga koju tuua).

 

Honey & Caramel

 

Ajakirjadest peitsid end kapis aga kõik Oma Maitsed alates 2012. aastast ja enamik 2010 ja 2011 OM ka. Tegelikult ma iga uue numbri puhul mõtlen, et peaks huvitavad retseptid ja nipid välja lõikama ja ülejäänud ära viskama. Aga loomulikult ei viitsi ma sellega tegeleda. Nii ma nüüd siis istusin maha ja töötasin läbi kõik ajakirjad, mis kapist vastu vaatasid, ning sorteerisin välja huvipakkuvad retseptid. Niimoodi 5 aasta jagu ajakirju järjest läbi lapata oli väga huvitav, sest aastatega on ajakiri ikka kõvasti muutunud ja esialgne rõhuasetus (palju retsepte, õpetlikud artikklid ja veel rohkem nippe) on liikunud visuaalse poole rõhutamise ja üldise toidumaailma jutu suunas. Ei saa salata, et mulle meeldis ajakiri tehnilisemana rohkem (väga üllatav, eksole), aga ma saan ka aru, et laiemad teemad puudutavad suuremat osa lugejatest ja ajakiri peab nõudluse ja inimeste soovide muutusega kaasas käima.

Vähemalt ei ole muutused sellised, nagu ajakirjaga “Imeline Ajalugu”, kus esimese aastaga suurenes reklaami hulk ajakirja vahel neljalt reklaamilt kuni veerandini ajakirja mahust (jah, ma päriselt lugesin kokku, sest esimese asjana alati rebisin kahepoolsed reklaamlehed välja). Sealjuures lehekülgede arv jäi samaks. Selle peale ma loobusin antud ajakirja tellimisest. Nagu mu lugejad on kindlasti juba aru saanud, siis mul vahel ongi imelikud põhimõtted. Mitte, et ma arvaks, et kirjastust mingi üksiku lugeja trots huvitaks..

 

Honey & Caramel

 

Ok, trühvlitest ka. Instagramis nägin ühel kokal mee ja karamelli trühvleid. Pidin ka tegema. Mitte, et ma teaks, milline tema retsept oli, või millised need trühvlid seest välja nägid. Aga šokolaad, mesi ja karamell kõlas piisavalt hästi, et juba sama päeva õhtul midagi sarnast enda tunde järgi arendada. Olidki sama head, kui mu ettekujutuses!

Trühvlid jagasid ema ja abikaasa (enamvähem) sõbralikult omavahel ära.

 

Šokolaadiga toimetamisest ja selle tempereerimisest loe täpsemalt siit.

 

Mee ja karamelli trühvlid

ca 35 tk

 

250 g tumedat šokolaadi

2 dl vahukoort

2 sl mett

150 g suhkrut

30 g võid

200 g röstitud metspähkleid

Meresoola(helbeid)

 

Katmiseks – ca 300 g tumedat šokolaadi

 

Tee ettevalmistused: tükelda šokolaad ja pane kaussi; tõsta või toatemperatuurile, kata üks lõikelaud fooliumi või küpsetuspaberiga  ja pane vahukoor meega väiksesse potti.

Valmista karamell nn kuivmeetodil ehk pane paksupõhjalisse potti kolmandik suhkrust ning kuumuta seda mõõdukal kuumusel. Ära sega! Aga vajadusel tõsta pott vahepeal õhku ning keeruta, et suhkur jaotuks ühtlaselt. Kui suhkur on enamvähem sulanud, lisa teine kolmandik ja kui seegi sulanud, siis lisa ülejäänud suhkur. Kuumuta, kuni suhkur on tumeda merevaigu tooni. Kalla pool karamellist fooliumiga/küpsetuspaberiga kaetud lõikelauale. Nüüd kuumuta vahukoore-meesegu keemiseni ja kalla sellest umbes kaks kolmandikku šokolaadile ning ülejäänud karamellile (siinkohal hakkab karamell kõvasti keema, ära ehmata, vaid jätka kiiresti segamist – soovitatavalt puulusikaga). Lisa karamellile või ja puista hulka meresoolahelbeid.

Sega šokolaadi-vahukooresegu, kuni see muutub ühtlaseks. Nüüd sega selle hulka karamell ja lase trühvlisegul jahtuda (võid protsessi kiirendamiseks panna segu ka külmkappi). Purusta kõrvale pandud karamell peenemaks puruks ja sega see jahtunud šokolaadikreemi hulka.

Vormi saadud massist pallikesed ja suru iga pallikese keskele metspähkel. Kui segu tundub liiga pehme vormimiseks, siis pane esialgu parajad portsud kreemi teelusikaga või pritsikoti abil fooliumi peale ja tõsta külmkappi. Seejärel võta külmast välja ja vormi pallid. Pane pallikesed tagasi külmkappi (kui sa ei tunne end šokolaadiga väga kindlalt, siis võid lausa sügavkülma panna, sest siis need hoiavad paremini vormi). Järelejäänud metspähklid haki peenelt.

Sulata, soovi korral tempereeri, šokolaad. Kasta selles pallikesi, puista peale metspähklid ja lase hanguda.

 

Honey & Caramel

Share Button
2 Comments